Świecka ceremonia pogrzebowa: o etyce słów kilka

Obecność na pogrzebie wymaga delikatności, empatii i szacunku. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak dobrze się zachować na tego rodzaju ceremonii:

 

Ubierz się stosownie

 Wybierz ubranie w stonowanych kolorach, zgodne z atmosferą żałoby. Unikaj jaskrawych kolorów i wzorów, jeśli nie są one akceptowane przez daną kulturę czy rodzinę.

 

Bądź na czas

Postaraj się przybyć na pogrzeb punktualnie. Planujesz przybyć później?  Być może lepiej jest skorzystać z opcji zdalnej ceremonii świeckiej, jeśli jest taka możliwość lub poinformuj rodzinę wcześniej.

 

Wyraź swoje kondolencje

Po przybyciu, wyraź swoje kondolencje rodzinie zmarłego. Możesz powiedzieć coś krótkiego, lecz szczerego, na przykład: „Z głębi serca współczuję waszej straty. Będzie mi brakować Waszego bliskiego”.

 

Zachowaj ciszę

 W czasie samej ceremonii, zachowaj ciszę i szacunek. Unikaj rozmów czy użycia telefonu komórkowego. Jeśli jest to stosowane w danej kulturze, możesz również wziąć udział w modlitwach lub innych rytuałach.

 

Unikaj tematów kontrowersyjnych

 W trakcie pogrzebu unikaj rozmów na tematy kontrowersyjne, polityczne czy religijne. To nie jest odpowiedni czas ani miejsce na wywoływanie sporów.

 

Zaproponuj pomoc po ceremonii

Po zakończeniu ceremonii, zaoferuj pomoc rodzinie zmarłego, na przykład w organizacji posiłku czy opiece nad dziećmi. Zobowiąż się do dalszego wsparcia, jeśli to możliwe.

 

Odejdź dyskretnie

 Po zakończeniu ceremonii, opuść miejsce pogrzebu bez rozpraszania czy zbędnego zgiełku. Pozostaw przestrzeń dla rodziny i najbliższych, aby mogli kontynuować swoje pożegnanie w prywatności.

 

Uprzedź dziecko

Jeśli masz dzieci i planujesz je wziąć na ceremonię – upewnij się, że wiedzą, z czym się to wiąże. Przygotuj je  wcześniej na to, co będzie się działo, co trzeba będzie robić, np. być cicho, spokojnym, że to jest czas, kiedy żegnamy się z zmarłym.

 

Pamiętaj, że każda ceremonia pogrzebowa jest inna, więc dostosuj swoje zachowanie do okoliczności i kultury panującej w danym kręgu rodzinnym. Ważne jest, aby wykazać empatię, szacunek i zrozumienie w trudnym czasie dla rodziny i bliskich zmarłego.

mistrz świeckiej ceremonii pogrzebowej

Kontakt

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy, a ja na pewno nie pozostawię Cię bez odpowiedzi.

Dziękuję za zaufanie Łukasz Bartkow

(+48) 798-868-876

info@lukaszbartkow.pl

Copyright © 2024